Den kreative direktør for skydespillet Halo Infinite forlod holdet

Uventede nyheder til spillere. Tom French, den anerkendte kreative direktør for det anerkendte videospil Halo Infinite, har forladt 343 Industries efter elleve års kreativt arbejde.

Studiet har endnu ikke oplyst, hvem der skal overtage posten. Bemærk, at den kreative direktør ikke var den eneste, der besluttede at forlade studiet. Før ham formåede flere vigtige udviklere af spillet at gøre dette.

Blandt disse medarbejdere var Bonnie Ross, medstifter af studiet, som forlod holdet to uger efter køreplanens udgivelse.

Tom annoncerede sin afgang til fans af det spektakulære skydespil på Twitter. Han sagde, at det var en stor ære at arbejde på Halo-serien i mere end elleve lange og produktive år, men fra nu af ønsker han at hellige sig at arbejde på andre projekter. Hvorfor Tom tog denne beslutning forbliver et mysterium.

Husk på, at den tidligere kreative direktør blev en del af virksomheden i 2011, idet han tog stillingen som senior mission designer. Kort efter blev han forfremmet til ledende indholdsudvikler for Halo 5, og i 2016 overtog han en stilling, som han forlod kun år senere.

Kolleger udtrykte offentligt deres ønsker til franskmændene om succes. Og Senior Game Designer David Ellis takkede French hjerteligt for alt.

Kommentarer

For at efterlade kommentarer, registrer dig på siden
Ingen kommentarer fundet

Udfyld formularen ovenfor for at skrive en kommentar

Nuværende måned
Legacy of Kain: Defiance Remastered Resurrects Lost Content and Confirms March 3 Demo
Legacy of Kain: Defiance Remastered Resurrects Lost Content and Confirms March 3 Demo
The 20-year wait for a proper return to Nosgoth is nearly over. A comprehensive update posted on the...
for 2 dage siden
Bungie’s Marathon Arrives Today With Crucial Combat Tweaks and a Mysterious Old-Gen Rating
Bungie’s Marathon Arrives Today With Crucial Combat Tweaks and a Mysterious Old-Gen Rating
The wait is finally over. Bungie’s highly anticipated Y2K sci-fi extraction shooter, Marathon, offic...
for 10 timer siden